Proje & Keşif & Teklif İçin ;

  • 0312 425 27 47
  • info@interno.com.tr

interno

Mühendislik Güvenlik Teknolojileri

Ip Kamera Sistemleri

Megapiksel IP Kamera çözümleri ile; yeni nesil kamera sistemi tercih edildiğinde, geniş alanlarda çok sayıda izleme noktasına ihtiyaç duyulduğunda, mevcut ağ yapısına entegre çalışabilen gerçek HD kalitesinde görüntüler sunabilen güvenlik kamera uygulamalarıdır.

Dünyada ip tabanlı kamera sistemlerinin kullanımı hızla artmaktadır. Yüksek görüntü kalitesi beklentilerini karşılayabilen ip kameralar 8K çözünürlüğe ulaşmış durumdadır. Bu sistemler eski analog sistemlere göre 10'larca kat yüksek kalitede gözrüntü izleme ve kayıt imkanı sunmaktadır. Tüm kameralarda image sensor (görüntü sensörü) üzerinde ilk oluşan video sinyali dijitaldir. Analog kameralarda bu sinyal iletim yolu analog olduğundan önce analog sinyale daha sonra kayıt cihazı DVR üzeinde dijitale çevrilerek önemli bir kalite kaybına uğrar. Ip sistemlerde ise image sensor (CCD veya CMOS) üzerinde ilk oluşan görüntü kamera üzerinde H.264 veya H.265 sıkıştırma formatları ile boyutları küçültülerek doğrudan ve kayıpsız bir şekilde NVR (Network Kayıt Cihazı) üzerine gönderilip canlı izleme ve kayıt yapılmasına imkan sağlamaktadır. IP kamera sistemleri ankara da bu bağlamda görüntü kalite kaybı yaşatmadan görüntü iletim ve yüksek kalitede kayıt imkanı sunabilmekteyiz.

Ip sistemlerin diğer bir avantajı ise herbir kamera için bir adet kabloya ihtiyaç duymadan belli bir bölgedeki kameraları bir poe switch vasıtasıyla toplayıp tekbir CAT kablo ile merkeze taşınmasına imkan sağlamasıdır.

Ip kamera sistemleri özellikleri arasında analog cctv kamera sistemlerine göre tek dezavantajı; tek parçada çok uzun kablo mesafesine imkan vermemesidir. Ekstra cihaz kullanmadan bir CAT6 kablosu ile 100mt ve üzeri uzunluklar önerilmemektedir. Ancak araya konacak swith'ler vasıtasıyla ip kameraların kablo mesafeleri arttırılabilir. Ayrıca büyük ip kamera üreticisilerinin son yıllarda yaptığı teknolojik çalışmaların sonucu artık CAT kablolar ile de tek parçada yüzlerce metre uzağa kamera konumlandırmasını sağlayan sistemler piyasada yerini almaya başlamıştır. Ip kamera sisteminin ile bir sunucu (Server) veya NVR (Network Kayıt Cihazı) üzerine yüzlerce ip kamera kaydı ve yönetimi yapılabilir. Ip kamera ve kayıt cihazı üreticisinin yazılım güncelleme işlemi yapıldığında tüm sistem sürekli geliştirilir.