Proje & Keşif & Teklif İçin ;

  • 0312 425 27 47
  • info@interno.com.tr

interno

Mühendislik Güvenlik Teknolojileri

Mobese Kamera Sistemleri

MOBESE Nedir?
MOBESE ( Mobil elektronik Sistem Entegrasyonu) Temelleri 2001 yılında İstanbul emniyet müdürlüğü tarafından atılmış bir kamuya açık olan alanlarda görüntüleme ve plaka tanıma sistemidir. Türkiye Emniyet müdürlüğünün kamu düzeni ve güvenliğini, kişilerin can ve mal güvenliğinin korunması, suç işlenmenin önüne geçilmesi, trafik düzeninin sağlanması amacıyla kurulmuştur. Kent Güvenlik Yönetim Sistemi (KGYS) olarakta bilinir. Sokak, yol, meydan ve parklara yerleştirilmiş kameralar sayesinde emniyete bilgi transferi sağlar.


MOBESE Kameraları hangi markadır?

Bu kameralar ASELSAN ve  Emniyet müdürlüğü tarafından kararlaştırılarak tedariği sağlanmaktadır. Çözüm ürünlerinin markalarını kısaca Axis , Bosch, Dahua, Sony, Samsung Techwin, Panasonic, Honeywell, Pelco, Hikvision, Turkcell olarak sayabiliriz.

MOBESE Nasıl Çalışır?

Günümüzde kamera sistemleri çok gelişmiştir. Yapay zeka ve yazılımlar sayesinde, yüz tanımadan Plaka tanımaya, Hız ihlallerinden, Kaçak araç plakaların tespitine kadar çok kapsamlı alanda bu sistem varlık göstermektedir. Terör ve suç örgütlerine karşı çok etkili bir çözümdür.

HD Kameraların görüntü kalitesi 12MB ları geçtiği bu teknoloji çağında, İnsan yüzlerini tanımlayan algoritmalar sayesinde görüntü sahibinin cinsiyetini, yaş aralığını, hatta ilgi alanlarını bile %95 oranda doğru olarak tahmin edebilmektedirler. Emniyet güçleri için daha önceden çekilmiş görüntü sayesinde kişilere ulaşmaları mümkün hale gelmektedir.


Kaç adet MOBESE Kamera var?

2018 verilerine göre sadece İstanbul kentinde 21bin adet kamera olduğu söylenmekteydi. Dünya geneli düşünüldüğünde İstanbul ili 42. Sırada yeralmaktaydı.

Halka açık izlenebilen Mobese Kamerası varmı?

İstanbul ilinde turistik kameralar ve birçok ilimize ait mobese kameralarından canlı yayın izleyebilirsiniz. Aşağıda bir örneğini bulabilirsiniz. Bu görüntüler, emniyetin izin verdiği, kısa veya anlık görüntülerdir. Bazen çalışmamaktadır.

https://istanbuluseyret.ibb.gov.tr/turistik-kameralar/?avia_forced_reroute=1

Mobese Kamera Sistemleri profesyonel ekipler ve deneyimli danışmanlar tarafından yapılır