Proje & Keşif & Teklif İçin ;

  • 0312 425 27 47
  • info@interno.com.tr

interno

Mühendislik Güvenlik Teknolojileri

Gece Görüşlü Kamera Sistemleri

Güvenlik Kamera sistemimizin 24 saat 7/24 çalışması güvenliğimiz için çok önemlidir. Gece veya gündüz net bir görüntü kaydı güvenliğiniz için vazgeçilmezdir. Genelde suçlularda gündüz yerine hava karardığında suç işleme eğilimindedirler. Gece herkesin uyuduğu etrafta olmadığı saatleri seçerler.  Bu da kamera sisteminizin gece görüş performansının iyi olması gerekliliğini ortaya çıkarır. 

İyi bir Gece görüşlü kamera sistemleri için neler yapmalıyız?

1. IR LED yani kızıl ötesi ışık yayarak çalışan kameralar seçilmelidir. Sisteminizde kullandığınız kameraların gece görüşlü olması hayati önemlidir.

2. Dış ortamlarda, geceleyin çok karanlık olan bölgelere ekstra ışık kaynağı eklenmelidir. Örneğin otoparkta duran aracınızın üzerine, bahçe yoluna , yada giriş olabilecek kör noktalara projektör yada ekstra ışıklar eklenmelidir. 

3. Bazı gece görüşlü veya gece görüşü olmayan kameralara harici LED takılarak güçlendirme yapılmalıdır. Ancak bu ışık yansıtma yönü direk kamera üzerine değil. kameranın izlediği yöne doğru yapılmalıdır. Bu şekilde yapılmaz ise kamerada yansıma yaparak görüntü kaybına yol açar. Canlı görüntüden bunun kontrol edilerek yapılması gereklidir. Işık kaynağı kameranın gerisinde olmalı veya yanından kamera izlenen yöne doğru aydınlatmalıdır. Az veya aşırı aydınlatmadan da kaçınılmalıdır. 

4. Yansıma yapan Kızılötesi ışık kaynakları tespit edilmelidir. Gündüz fark edilmeyen ancak gece ortaya çıkan ışık veya kızılötesi ışıklar kameranızın net görüntü almasını engelleyecektir. Bunun için geceleyin ve gündüz kayıtlar üzerinden planlama yapabilirsiniz. Bu ışık kaynaklarının direkt olarak kameraya gelmesine engel olmalısınız. Bu şekilde daha net bir kayıt görüntüsü elde edersiniz. 

5. Kameralarınızın gece görüşüne geçiş yapıp yapmadığını kontrol edin. Bunu genelde hava karardığı zaman izleme monitörünüz den fark edebilirsiniz. Bir diğer yolda kameranın önünü avuç içinizle kapatarak, kızıl ötesi ışıkların açılıp açılmadığının testini yapmaktır. 

6. Dış ortam kameralarınızı 2 veya 3 ayda bir silmelisiniz. Bu şekilde net görüntü almayı devam ettirebilirsiniz. Kar, yağmur vb dış etkilerden kamera lensleri kirlenebilir. 

Özetle İhtiyacınız doğrultusunda kameralar alın. Kaliteli uzak mesafeli IR görüntüleri için daha fazla ödemek zorunda kalabilirsiniz. İleri teknoloji sayesinde artık günümüzde  gece görüşlerini renkli kayıt olarak alabiliyoruz. 
Gece Görüşlü Kamera Sistemleri ve Renkli gece görüş sistemleri konusunda uzman en iyi firma İnterno Mühendislik